Čo je cholesterol?

Cholesterol je organická chemická zlúčenina, lipid zo skupiny steroidov. Je nevyhnutný na správne fungovanie nášho tela, vykonáva stavebnú funkciu bunkovej membrány a je tiež prekurzorom mnohých dôležitých molekúl v našom tele, vrátane pohlavných hormónov, vitamínu D a žlčových kyselín. Cholesterol sa vyskytuje v niekoľkých frakciách, ktoré majú rôzne účinky na naše telo. Najznámejšie z nich sú LDL (cholesterol s nízkou hustotou) a HDL (cholesterol s vysokou hustotou).

LDL a HDL cholesterol – aký je medzi nimi rozdiel?

Rovnako ako ostatné tuky je cholesterol nerozpustný vo vode. Koluje v krvi spolu s proteínmi produkovanými pečeňou a tvorí tak lipoproteíny.

CholestControl

LDL cholesterol (Low Density Lipoproteins) obsahuje mnoho cholesterolu nízkej hustoty, čo mu uľahčuje prenikanie do krvného riečiska. Pri tomto procese dochádza k transportu cholesterolu z pečene do buniek tela. Pri nadmernom množstve sa postupne hromadí v tepnách a vytvára ložiská, ktoré sa nazývajú zlý cholesterol.

HDL cholesterol (High Density Lipoproteins) obsahuje viac bielkovín a menej cholesterolu než častice LDL, ale jeho hustota je vyššia. HDL cholesterol je transportovaný opačným smerom než LDL – do pečene, kde sa rozkladá a následne je spolu so žlčou vylučovaný z tela. HDL cholesterol je hovorovo známy ako dobrý cholesterol, pretože na svojej ceste do pečene odstraňuje takzvaný zlý cholesterol z tkanív a cievnych stien.

VYSKÚŠAJTE ZADARMO*
*Žiadne ďalšie záväzky. Platíte iba poštovné a balné 1,95 €.

Ako si zaistiť správnu hladinu cholesterolu?

Dobrý metabolizmus s lipidmi – začnime stravou!

V prípade problémov súvisiacich s cholesterolom by východiskovým bodom mala byť kontrola Vašej stravy. Zvláštna pozornosť by mala byť venovaná nasledujúcemu:

  • Vyhnite sa konzumácii škodlivých tukov (obsiahnutých napr. v čiastočne stužených tukoch, nekvalitných cukrovinkách alebo rýchlom občerstvení) a nahraďte ich mononenasýtenými tukmi (vo veľkom množstve sa nachádzajú napríklad v olivovom oleji).
  • Ďalším dôležitým bodom je strava bohatá na vlákninu, ktorá viaže cholesterol a pomáha odstraňovať jeho nadmerné množstvo z tela. Medzi zdroje vlákniny patrí okrem iného celozrnné pečivo a cestoviny, ovos a strukoviny.
  • Vyplatí sa tiež obmedziť sacharidy, ktoré majú negatívny vplyv na hladinu triglyceridov a HDL cholesterolu v krvnej plazme. Konzumácia mastných morských rýb a rastlinných produktov bohatých na omega-3 kyseliny (DHA a EPA) má pozitívny vplyv na srdce.
  • Vyhnite sa nadmernej konzumácii alkoholu.

Čo ďalšie robiť pre dobrý cholesterol?

To záleží len na nás! K vyváženej a zdravej strave je dobré pridať aj tieto dobré návyky:

  • Pohyb je zdravie - fyzická aktivita je dobrá nielen pre telo, ale aj myseľ. A v prípade nadváhy aj malá zmena hmotnosti môže pomôcť s nerovnováhou lipidov a má priaznivý vplyv na ostatné kardiovaskulárne rizikové faktory, obvyklé u ľudí s dislipidémiou.
  • Prestať fajčiť - jasne pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb a zlepšuje hladinu dobrého cholesterolu.
  • Podpora pomocou výživových doplnkov - ak diéta samotná nepomáha, je vhodné siahnuť po preverenom výživovom doplnku na udržanie zdravej hladiny cholesterolu.
VYSKÚŠAJTE ZADARMO*
*Žiadne ďalšie záväzky. Platíte iba poštovné a balné 1,95 €.
CholestControl Vyskúšať zadarmo

Ako hodnotia CholestControl naši zákazníci

Viem, že už nie som taká mladá, ale práve preto sa o seba musím starať a byť zdravá
Ako starnem, zistila som, že hladina cholesterolu hrá dôležitú úlohu pre zdravie môjho srdca.
Jindřiška Spěváková, České Budějovice ?Čo znamená Overený zákazník? Overený zákazník
čítať viac
Chcem si udržať zdravú hladinu cholesterolu a konečne som našiel niečo, čo funguje
Jesť ryby a zeleninu je pre moje srdce a zdravie tou najlepšou voľbou, ale niekedy si chcem tiež zamaškrtiť, mám rád mäso, sladké a nezaobídem sa bez hrnčeka kávy.
Roman Havlíček, Staré Hodějovice ?Čo znamená Overený zákazník? Overený zákazník
čítať viac
©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa...